Hosta (2012)
#1
Copyrights © 2012 by Dr Jan Pająk

Kolekcja roślin ozdobnych "Hosta"
Data najnowszego jej aktualizowania: 12 grudnia 2012 roku. 

Około 150 km na południe z Seoulu, w pobliżu małego miasteczka Yongin, znajduje się największy ogród botaniczny Korei. Nazywa się on "Hantaek Botanical Garden". W broszurce jaka go opisuje stwierdzono, że od 1979 roku Fundacja która prowadzi ten ogród zgromadziła około 7.2 miliony roślin z około 8000 gatunków, włączając w to rzadkie, zagrożone, rodzime, oraz importowane rośliny. To zaś czyni go największym ogrodem botanicznym Korei. Z całą pewnością jest to jeden z największych ogrodów botanicznych które ja odwiedzałem - a ja odwiedzałem naprawdę sporo z nich. Dwie perły tego Hantaek Botanical Garden są ich kolekcja roślin zwanych "hosta", a także kolekcja lotusów. W mojej opinii każda z tych dwóch kolekcji należy do grupy największych na świecie (jeśli nie jest największą na świecie). Na niniejszej stronie-albumie pokazuję co bardziej interesujące z roślin hosta wyeksponowanych w Hantaek Hosta Collections.

#A1. "Hosta" to nazwa roślin ozdobnych (kwitnących) które są rodzime dla Korei:

       Nazwa "hosta" jest przyporządkowana do "rhizomatous perennials" które rosną głównie w chłodnym klimacie. Hosta należy do rodziny "Liliaceae" liczącej około 70 gatunków, będąc skarbami "herbaceous perennials" z powodu ich wspaniałych liści które przyjmują całą gamę kolorów - zółte, odmienne odcienie zieleni, niebiesko-zielone, oraz najróżniejsze kombinacje zielonego i białego, zielonego i żółtego lub złotego. Ich okwiecienie białych lub mauve, dzwonko-kształtnych kwiatów rodzi się w kaskadach. Hosta lubią chłodny, ocieniony obszar z wilgotną ale dobrze odwodnioną urodzajną glebą i nie tolerują suszy. Są one rodzime do Dalekiego Wschodu oraz Wschodniej Rosji. Nie rosną naturalnie w Europie ani w Amerykach. Jednak zostały upowszechnione po calym świecie jako ulubione rośliny ornamentalne utrzymywane przez ludzi w mieszkaniach. Ponieważ hosta jest także rodzima dla Korei, "the Hantaek Botanical Garden" posiada ogromną kolekcję tych rślin - jak ja wierzę prawdopodobnie jedną z największych w świecie (jeśli nie największą). 
       Proszę odnotować, że ostatnia fotografia poniżej oznaczona "Fot. 15", pokazuje kwiat lotusu na pierwszym planie, oraz jeden ze stawów lotusowych owego ogrodu na drugim planie. Niezależnie bowiem od kolekcji roślin "hosta", "the Hantaek Botanical Garden" posiada także ogromną kolekcję kwiatów i roślin lotusa. W mojej opinii ta jego kolekcja roślin lotusa też należy do jednej z największych w świecie. Jedyny obszar jaki dałby się porównać do stawów lotusowych w "the Hantaek Botanical Garden" byłoby jezioro zwane "Lake Chini" w Malezji, które kiedyś było jednym z największych obszarów porostu lotusa w świecie. Niefortunnie, Malezejczycy lekkomyślnie zniszczyli całkowicie porosty lotusa w owym "Lake Chini", w ten sposób pozbywając się swojej wiodącej w świecie roli. 
       Więcej interesujących faktów oraz fotografii na temat Korei Południowej, w tym ciekawe opisy życia w Korei, są zaprezentowane na odrębnej stronie o Korei, zwanej korea_pl.htm.

#A1.1. Moje fotografie najbardziej interesujących przykładów "hosta" z kolekcji ogrodu Hantaek (kliknij na wybrane zdjęcie aby je powiększyć):


[Bild: RIMG1100.JPG] [Bild: RIMG1101.JPG]

                                      Fot. 1                                      Fot. 2

[Bild: RIMG1102.JPG] [Bild: RIMG1103.JPG]

                                       Fot. 3                                             Fot. 4

[Bild: RIMG1104.JPG] [Bild: RIMG1105.JPG]

                                       Fot. 5                                      Fot. 6

[Bild: RIMG1106.JPG] [Bild: RIMG1121.JPG]

                                      Fot. 7                                     Fot. 8

[Bild: RIMG1122.JPG] [Bild: RIMG1123.JPG]

                                        Fot. 9                                     Fot. 10

[Bild: RIMG1124.JPG] [Bild: RIMG1125.JPG]

                                    Fot. 11                                     Fot. 12

[Bild: RIMG1126.JPG] [Bild: RIMG1127.JPG]

                                     Fot. 13                                     Fot. 14

[Bild: RIMG1143.JPG] 
Fot. 15


#A2. Linki do dalszych opisów i zdjęć zawiera skorowidz/wykaztematów zaprezentowanych na totaliztycznych stronach:

       Cały szereg tematów równie interesujących jak te z niniejszej strony, też omówionych zostało pod kątem unikalnym dla filozofii totalizmu. Wszystkie owe pokrewne tematy można odnaleźć i wywoływać za pośrednictwem skorowidza specjalnie przygotowanego aby ułatwiać ich odnajdowanie. Nazwa "skorowidz" oznacza wykaz, zwykle podawany na końcu książek, który pozwala na szybkie odnalezienie interesującego nas opisu czy tematu. Moje strony internetowe też mają taki właśnie "skorowidz" - tyle że dodatkowo zaopatrzony w zielone linki które po kliknięciu na nie myszą natychmiast otwierają stronę z tematem jaki kogoś interesuje. Skorowidz ten znajduje się na stronie o nazwie skorowidz.htm. Można go też wywołać z "organizującej" części "Menu 1" każdej totaliztycznej strony. Radzę aby do niego zaglądnąć i zacząć z niego systematycznie korzystać - wszakże przybliża on setki totaliztycznych tematów które mogą zainteresować każdego. 
       Temat egzotycznej Korei i jej ciekawostek, jest omówiony na stronie o nazwie korea_pl.htm (kliknij myszą na ten zielony link aby się do niej przenieść). Owe ciekawostki Korei obejmują m.in. apetyczne "kim-chi" o odchudzających zdolnościach, a także smakujące jak młode orzechy "poczwarki jedwabnika" o których folklor ludowy Korei twierdzi że jakoby reprezentują one naturalny odpowiednik dla "embrionalnych komórek macierzystych" zdolnych do wyleczenia wielu chorób, w tym podobno nawet i "cukrzycy". Z kolei zdjęcie kształtnej koreańskiej "diablicy" przytoczone jest na "Fot. #4" ze strony nazywanej sw_andrzej_bobola.htm a traktującej o kościołach miasta Milicza.

#A3. Emaile i dane kontaktowe autora tej strony:

       Aktualne adresy emailowe autora tej strony, tj. oficjalnie dra inż. Jana Pająka, zaś kurtuazyjnie Prof. dra inż. Jana Pająka, pod jakie można wysyłać ewentualne uwagi, zapytania, lub odpowiedzi na zadane tu pytania, podane są na stronie internetowej o mnie (dr inż. Jan Pająk). Tam również dostępne są pozostałe powszechnie używane dane kontaktowe do autora tej strony. 
       Prawo autora do używania kurtuazyjnego tytułu "Profesor" wynika ze zwyczaju iż "z profesorami jest jak z generałami", znaczy raz profesor, zawsze już profesor. Z kolei w swojej karierze naukowej autor tej strony był profesorem aż na 4-ch odmiennych uniwersytetach, tj. na 3-ch z nich był tzw. "Associate Professor" w hierarchii uczelnianej bazowanej na angielskim systemie uczelnianym (w okresie od 1 września 1992 roku, do 31 października 1998 roku) - który to Zachodni tytuł stanowi odpowiednik "profesora nadzwyczajnego" na polskich uczelniach. Z kolei na jednym uniwersytecie autor był (Full) "Professor" (od 1 marca 2007 roku do 31 grudnia 2007 roku - tj. na ostatnim miejscu pracy z naukowej kariery autora) który to tytuł jest odpowiednikiem pełnego "profesora zwyczajnego" z polskich uczelni. 
       Proszę też odnotować, że z powodu mojego chronicznego deficytu czasu, ja bardzo niechętnie odpowiadam na emaile, które zawierają TYLKO wykonawczo czasochłonne prośby, jednocześnie zaś dokumentują zupełną ignorancję ich autora w tematyce którą ja badam. 

#A4. Copyrights © 2012 by Dr Jan Pająk:

       Copyrights © 2012 by Dr Jan Pająk. Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejsza strona stanowi raport z wyników badań jej autora - tyle że napisany jest on popularnym językiem (aby mógł być zrozumiany również przez czytelników o nienaukowej orientacji). Idee zaprezentowane na tej stronie są unikalne dla badań autora i dlatego w tym samym ujęciu co na tej stronie (oraz co w innych opracowaniach autora) idee te uprzednio NIE były jeszcze publikowane przez żadnego innego badacza. Jako taka, strona ta prezentuje idee które stanowią intelektualną własność jej autora. Dlatego jej treść podlega tym samym prawom intelektualnej własności jak każde inne opracowanie naukowe. Szczególnie jej autor zastrzega dla siebie intelektualną własność odkryć naukowych i wynalazków opisanych na tej stronie. Zastrzega więc sobie, aby podczas powtarzania w innych opracowaniach jakiejkolwiek idei zaprezentowanej na niniejszej stronie (tj. jakiejkolwiek teorii, zasady, dedukcji, intepretacji, urządzenia, dowodu, itp.), powtarzająca osoba oddała pełny kredyt autorowi tej strony, poprzez wyraźne wyjaśnienie iż autorem danej idei i/lub badań jest Dr Jan Pająk, poprzez wskazanie internetowego adresu niniejszej strony pod którym idea ta i strona oryginalnie były opublikowane, oraz poprzez podanie daty najnowszego aktualizowania tej strony (tj. daty wskazywanej poniżej).
* * *

Data pierwszego opracowania niniejszej strony: 3 sierpnia 2007 roku. 
Data najnowszego jej aktualizowania: 12 grudnia 2012 roku. 
(Sprawdź pod adresami z Menu 4 czy istnieje już nowsza aktualizacja)
Antworten to topGehe zu:


Benutzer, die gerade dieses Thema anschauen: 1 Gast/Gäste